Us Tähti - If Stjärnan

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Us Tähden Esittely - Presentation av If Stjärnan

Seura on perustettu 14.10.1934. Seura on kaksikielinen ja jäseniä on n. 500. Seuran tarkoituksena on edistää liikunnanharrastusta seuran toiminta-alueella, siten että mahdollisimman moni seuran jäsen harrastaisi kunto,- kilpa- tai huippu-urheilua edellytystensä ja tarpeittensa mukaisesti. Tarjoamme kilpailutoimintaa, koulutustoimintaa, valmennus- ja harjoitustoimintaa, nuorisotoimintaa, tiedotus- ja suhdetoimintaa, kuntoliikuntaa sekä muuta samantapaista toimintaa. Seuralla on seitsemän jaostoa, joiden vastuuhenkilöt kuuluvat johtokuntaan.

 

Föreningen grundades 14.10.1934. Idag uppgår medlemsantalet i den tvåspråkiga föreningen till ca. 500 personer. Syftet med föreningen är att främja idrottsverksamheten på föreningens verksamhetsområde. Målet är att de flesta av föreningens medlemmar utövar idrott i form av motions-, tävlings- eller toppidrott. Föreningen består av sju sektioner (friidrott, skidning, fotboll, motion, volleyboll, innebandy och rinkbandy). Vi erbjuder motionsidrott, tränings- och tävlingsverksamhet, skolning, ungdomsverksamhet samt informationstillfällen. De sektionsansvariga utgör tillsammans med föreningens ordförande och sekreterare föreningens styrelse.

You are here: